PZM18NB2,115
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PZM18NB2,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PZM18NB2,115
Manufacturer NXP USA Inc.
Description DIODE ZENER 18V 300MW SMT3
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Isolation:20 Ohm
Voltage - Breakdown:SMT3; MPAK
Series:-
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Power - Max:300mW
Polarization:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:934046440115
PZM18NB2 T/R
PZM18NB2 T/R-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:PZM18NB2,115
Impedance (Max) (Zzt):18V
Expanded Description:Zener Diode 300mW ±2% Surface Mount SMT3; MPAK
ESR (Equivalent Series Resistance):±2%
Diode Configuration:70nA @ 13V
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.1V @ 100mA