PZC36SAAN
Sullins Connector Solutions
PZC36SAAN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PZC36SAAN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PZC36SAAN
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Description CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Series:-
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:0.450" (11.43mm)
Other Names:S1011-36
Operating Temperature:-
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:36
Mounting Type:Through Hole
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Insulation Material:Thermoplastic, Polyester
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Copper Alloy
Contact Length - Post:0.120" (3.05mm)
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)