PZC27SGBN
Sullins Connector Solutions
PZC27SGBN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PZC27SGBN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PZC27SGBN
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Description CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Series:-
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Other Names:S1321-27
Operating Temperature:-
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:27
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Insulation Material:Thermoplastic, Polyester
Insulation Height:0.140" (3.56mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole, Right Angle 27 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Copper Alloy
Contact Length - Post:0.220" (5.58mm)
Contact Length - Mating:0.318" (8.08mm)