PXMBNI16RPM12ASCM16
Arcolectric (Bulgin)
PXMBNI16RPM12ASCM16
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PXMBNI16RPM12ASCM16 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PXMBNI16RPM12ASCM16
Manufacturer Arcolectric (Bulgin)
Description CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 195 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:60V
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:M16-12
Shell Material:Brass
Shell Finish:Nickel
Series:Buccaneer® M16
Packaging:Bulk
Other Names:708-2244
Orientation:A
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C
Number of Positions:12
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Insert Material:-
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:-
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:3A