PX0598/30/63
Arcolectric (Bulgin)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PX0598/30/63 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PX0598/30/63
Manufacturer Arcolectric (Bulgin)
Description PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - UL:250VAC
Voltage - IEC:250VAC
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:-
Series:PX
Panel Thickness:0.118" (3.00mm)
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 32.30mm x 24.30mm
Packaging:Bulk
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Fuse Holder, Drawer:-
Fuse:No
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Features:-
Detailed Description:Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C20 Panel Mount, Snap-In
Current - UL:20A
Current - IEC:16A