PWR4525W7R50J
Bourns, Inc.
PWR4525W7R50J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PWR4525W7R50J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PWR4525W7R50J
Manufacturer Bourns, Inc.
Description RES SMD 7.5 OHM 5% 2W 4525
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Series:PWR4525
Resistance:7.5 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Bulk
Package / Case:4525 J-Lead
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:7.5 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 4525 J-Lead Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound