PVZ3A104C01R00
Murata Electronics
PVZ3A104C01R00
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PVZ3A104C01R00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PVZ3A104C01R00
Manufacturer Murata
Description Res Carbon Film Trimmer 100K Ohm 30% 1/10W 1(Elec)Turn (3.1 X 3.6 X 1.85mm) J-Hook SMD T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 1288 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±30%
Termination Style:J Lead
Temperature Coefficient:±500ppm/°C
Size / Dimension:Square - 0.126" x 0.122" Face x 0.073" H (3.20mm x 3.10mm x 1.85mm)
Series:PVZ3
Resistive Material:Carbon
Resistance:100 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Cut Tape (CT)
Other Names:490-2016-1
Number of Turns:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:100 kOhms 0.1W, 1/10W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Carbon 1 Turn Top Adjustment