PVX012A0X3-SRDZ
GE Critical Power
PVX012A0X3-SRDZ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PVX012A0X3-SRDZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PVX012A0X3-SRDZ
Manufacturer GE Critical Power
Description DC DC CONVERTER 0.6-5.5V 66W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:0.6 ~ 5.5 V
Voltage - Input (Min):3V
Voltage - Input (Max):14.4V
Type:Non-Isolated PoL Module
Size / Dimension:0.48" L x 0.48" W x 0.25" H (12.2mm x 12.2mm x 6.3mm)
Series:PicoDLynx™
Power (Watts):66W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Module
Other Names:109168811
CC109168811
PVX012A0X3SRDZ
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Efficiency:95%
Detailed Description:Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 5.5 V 12A 3V - 14.4V Input
Current - Output (Max):12A