PV36P204A01B00
Bourns, Inc.
PV36P204A01B00
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PV36P204A01B00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PV36P204A01B00
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 200KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.378" x 0.197" Face x 0.197" H (9.60mm x 5.00mm x 5.00mm)
Series:PV36
Resistive Material:Cermet
Resistance:200 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Other Names:490-2267
Number of Turns:25
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:200 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Side Adjustment