PV32H252A02B00
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PV32H252A02B00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PV32H252A02B00
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN TOP
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Round - 0.260" Dia x 0.181" H (6.60mm x 4.60mm)
Series:PV32
Resistive Material:Cermet
Resistance:2.5 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Number of Turns:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:2.5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment