PTS45-02L-503B2
Bourns, Inc.
PTS45-02L-503B2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTS45-02L-503B2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTS45-02L-503B2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description SLIDE POT 50K OHM 0.5W TOP 45MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Travel Range:45mm
Tolerance:±20%
Size / Dimension:Rectangular - 3.051" L x 0.512" W x 1.524" H (77.50mm x 13.00mm x 38.70mm)
Series:Pro Audio PTS
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fader Type:Dual
Detailed Description:50 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type