PTR060V0375-BK
Buy PTR060V0375-BK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTR060V0375-BK
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description PTC RESET FUSE 60V 3.75A RADIAL
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:24s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:1.118" Dia x 0.118" T (28.40mm x 3.00mm)
Series:PolyTron™, PTR060V
Resistance - Post Trip (R1) (Max):80 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):30 mOhms
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:PTR060V0375BK
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 3.75A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):7.5A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):3.75A