PTR060V0075-BK
Buy PTR060V0075-BK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTR060V0075-BK
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description PTC RESET FUSE 60V 750MA RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:6.3s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.409" Dia x 0.122" T (10.40mm x 3.10mm)
Series:PolyTron™, PTR060V
Resistance - Post Trip (R1) (Max):600 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):250 mOhms
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:PTR060V0075BK
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.598" (15.20mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 750mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):1.5A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):750mA