PTR060V0010-BK
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTR060V0010-BK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTR060V0010-BK
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:4s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Series:PolyTron™, PTR060V
Resistance - Post Trip (R1) (Max):7.5 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):2.5 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:PTR060V0010BK
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):200mA
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):100mA