PTR030V0185-TR1
Buy PTR030V0185-TR1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTR030V0185-TR1
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description PTC RESET FUSE 30V 1.85A RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:8.7s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.402" L x 0.118" W (10.20mm x 3.00mm)
Series:PolyTron™, PTR030V
Resistance - Post Trip (R1) (Max):90 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):30 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:PTR030V0185TR1
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.618" (15.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.85A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):3.7A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.85A