PTR016V0300-TR1
Buy PTR016V0300-TR1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTR016V0300-TR1
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description PTC RESET FUSE 16V 3A RADIAL
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:1s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.280" L x 0.122" W (7.10mm x 3.10mm)
Series:PolyTron™, PTR016V
Resistance - Post Trip (R1) (Max):98 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):38 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:PTR016V0300TR1
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 3A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):5.1A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):3A