PTR016V0110-BK1
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTR016V0110-BK1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTR016V0110-BK1
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description PTC RESET FUSE 16V 1.1A RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:2.3s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.291" L x 0.122" W (7.40mm x 3.10mm)
Series:PolyTron™, PTR016V
Resistance - Post Trip (R1) (Max):140 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):50 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:PTR016V0110BK1
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.559" (14.20mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.1A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):2.2A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.1A