PTN1206E4640BST1
Vishay / Thin Film
PTN1206E4640BST1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTN1206E4640BST1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTN1206E4640BST1
Manufacturer Vishay Thin Film
Description RES SMD 464 OHM 0.1% 0.4W 1206
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.4W
Voltage - Breakdown:1206
Thickness (Max):±25ppm/°C
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:PTN
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Manufacturer Part Number:PTN1206E4640BST1
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
FIFO's:2
Expanded Description:464 Ohm ±0.1% 0.4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive Thin Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±0.1%