PTN0.75NG75
Techflex
PTN0.75NG75
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTN0.75NG75 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTN0.75NG75
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 3/4" X 75' GREEN/NEON
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.025" (0.64mm)
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Flexo® PET
Other Names:Q6213482
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material:Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Liquid Protection:Gasoline Resistant
Length:75.00' (22.86m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:Heat Resistant
Features:Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.750" (19.05mm)
Diameter - Inside, Expanded:1.250" (31.75mm)