PTN0.50PP
Techflex
PTN0.50PP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTN0.50PP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTN0.50PP
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 1/2" X 500' PURPLE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 10 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs20 pcs50 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.025" (0.64mm)
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Flexo® PET
Other Names:1030-1384
PTN 0.50PP
PTN 0.50PP-ND
PTN0.50PP-ND
Q7795158
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material:Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Liquid Protection:Gasoline Resistant
Length:500' (152.40m)
Heat Protection:Heat Resistant
Features:Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Environment Protection:UV Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.500" (12.70mm)
Diameter - Inside, Expanded:0.750" (19.05mm)