PTKM10R-50
API Delevan
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTKM10R-50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTKM10R-50
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM TH
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.625" Dia x 0.300" W (15.87mm x 7.62mm)
Shielding:Shielded
Series:PTKMR
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:PTKM10R-50 BULK 100
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:10µH
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:35MHz
Detailed Description:10µH Shielded Toroidal Inductor 7.36A 10 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):10 mOhm Max
Current Rating:7.36A
Current - Saturation:1.7A