PTH04070WAZ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTH04070WAZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTH04070WAZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTH04070WAZ |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 3-A, 3.3/5-V Input Adjustable Switching egulator 5-Surface Mount Module -40 to 85 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.317 | $7.507 | $6.771 | $6.624 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 0.9 ~ 3.6 V |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Size / Dimension: | 0.50" L x 0.40" W x 0.32" H (12.7mm x 10.2mm x 8.1mm) |
| Series: | PTH04070W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 5-SMD Module |
| Other Names: | 296-20399 PTH04070WAZ-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OCP, UVLO |
| Efficiency: | 92% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.9 ~ 3.6 V 3A 3V - 5.5V Input |
| Current - Output (Max): | 3A |
| Base Part Number: | PTH04070W |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTH04070WAZ, use the request quote form to request PTH04070WAZ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTH04070WAZ.The price and lead time for PTH04070WAZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTH04070WAZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

