PTGL07BD150N3B51B0
Murata Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL07BD150N3B51B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL07BD150N3B51B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTGL07BD150N3B51B0 |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Description | PTC RESET FUSE 32V 100MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.23 | $1.184 | $0.963 | $0.829 | $0.718 | |
| 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.652 | $0.548 | $0.489 | $0.444 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 32V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.291" Dia x 0.157" T (7.40mm x 4.00mm) |
| Series: | POSISTOR®, PTGL |
| Resistance - 25°C (Typ): | 15 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 490-16939 PTGL07BD150N3B51B0-ND |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.528" (13.40mm) |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 32V 100mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 195mA |
| Current - Max: | 1.5A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 100mA |
| Approvals: | UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTGL07BD150N3B51B0, use the request quote form to request PTGL07BD150N3B51B0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTGL07BD150N3B51B0.The price and lead time for PTGL07BD150N3B51B0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTGL07BD150N3B51B0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

