PTGL04AS220K4N51B0
Murata Electronics
PTGL04AS220K4N51B0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL04AS220K4N51B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL04AS220K4N51B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 60V 112MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 569 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.138" T (4.50mm x 3.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):22 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:490-3975
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 60V 112mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):149mA
Current - Max:1A
Current - Hold (Ih) (Max):112mA