PTF6562R500AZBF
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTF6562R500AZBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTF6562R500AZBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTF6562R500AZBF |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 62.5 OHM 1/4W 0.05% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | 300 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.625 | $2.25 | $2.063 | $1.89 | $1.80 | |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.05% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±5ppm/°C |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm) |
| Series: | PTF |
| Resistance: | 62.5 Ohms |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | Moisture Resistant |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 62.5 Ohms ±0.05% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film |
| Composition: | Metal Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTF6562R500AZBF, use the request quote form to request PTF6562R500AZBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTF6562R500AZBF.The price and lead time for PTF6562R500AZBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTF6562R500AZBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
