PTF45-202A-253A3
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTF45-202A-253A3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTF45-202A-253A3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTF45-202A-253A3 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | SLIDE POT 25KOHM 0.125W TOP 45MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.976 | |||||
Specifications
Data sheet
| Travel Range: | 45mm |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Size / Dimension: | Rectangular - 2.874" L x 0.787" W x 0.551" H (73.00mm x 20.00mm x 14.00mm) |
| Series: | Pro Audio PTF |
| Resistance: | 25 kOhms |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Packaging: | Bulk |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fader Type: | Dual |
| Detailed Description: | 25 kOhms 0.125W, 1/8W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type |
| Adjustment Type: | Top |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTF45-202A-253A3, use the request quote form to request PTF45-202A-253A3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTF45-202A-253A3.The price and lead time for PTF45-202A-253A3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTF45-202A-253A3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

