PTD08A010WAD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTD08A010WAD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTD08A010WAD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTD08A010WAD |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | DC DC CONVERTER 0.7-3.6V 10A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 36 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $15.69 | $15.57 | $15.451 | $15.213 | ||
| 72 pcs | 108 pcs | 252 pcs | 504 pcs | ||
| $14.737 | $13.311 | $13.073 | $12.836 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 0.7 ~ 3.6 V |
| Voltage - Input (Min): | 4.75V |
| Voltage - Input (Max): | 14V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Size / Dimension: | 0.75" L x 0.62" W x 0.32" H (19.1mm x 15.7mm x 8.1mm) |
| Series: | Powertrain™ |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 12-DIP Module |
| Other Names: | 296-23167 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Efficiency: | 95% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 3.6 V 10A 4.75V - 14V Input |
| Current - Output (Max): | 10A |
| Base Part Number: | PTD08A010W |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTD08A010WAD, use the request quote form to request PTD08A010WAD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTD08A010WAD.The price and lead time for PTD08A010WAD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTD08A010WAD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

