PTCHP12S050HYE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCHP12S050HYE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCHP12S050HYE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCHP12S050HYE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | THERMISTOR PTC 1.2K OHM 35% COIN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1700 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.729 | |||||
Specifications
Data sheet
| Supplier Device Package: | - |
|---|---|
| Series: | PTCHP12S |
| Resistance Tolerance: | ±35% |
| Resistance @ 25°C: | 1.2 kOhms |
| Package / Case: | Coin 11.8mm Dia x 2.0mm W |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Clamp On |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | PTC Thermistor 1.2 kOhms Coin 11.8mm Dia x 2.0mm W |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCHP12S050HYE, use the request quote form to request PTCHP12S050HYE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCHP12S050HYE.The price and lead time for PTCHP12S050HYE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCHP12S050HYE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

