PTCEL17R501TBE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCEL17R501TBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCEL17R501TBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCEL17R501TBE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | PTC EL LDD 16D5 500R 1000 130 B |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.09 | $4.496 | $3.971 | $3.222 | ||
| 50 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $2.847 | $2.772 | $2.323 | $2.173 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±30% |
|---|---|
| Series: | PTCEL |
| R @ 25°C: | 500 Ohms |
| Other Names: | BC5280 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diameter: | 0.670" (17.00mm) |
| Detailed Description: | Inrush Current Limiter 500 Ohms ±30% 40A 0.670" (17.00mm) |
| Current - Steady State Max: | 40A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCEL17R501TBE, use the request quote form to request PTCEL17R501TBE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCEL17R501TBE.The price and lead time for PTCEL17R501TBE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCEL17R501TBE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

