PTCCL10H010SBE
Vishay Precision Group
PTCCL10H010SBE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCCL10H010SBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTCCL10H010SBE
Manufacturer Vishay
Description Ntc Thermistors; Ptc Cp Ldd 10D0 A001 600 90C B E3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 17285 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:600V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.394" Dia x 0.256" T (10.00mm x 6.50mm)
Series:PTCCL
Resistance - 25°C (Typ):400 Ohms
Ratings:-
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:BC3407
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:0.320" (8.12mm)
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 600V 10mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):50mA
Current - Max:2A
Current - Hold (Ih) (Max):10mA