PTCCL07H141HBE
Electro-Films (EFI) / Vishay
PTCCL07H141HBE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCCL07H141HBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTCCL07H141HBE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description PTC RESET FUSE 265V 140MA RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:265V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.276" Dia x 0.217" T (7.00mm x 5.50mm)
Series:PTCCL
Resistance - 25°C (Typ):29 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:2381 661 51413
2381 661 51413-ND
BC2719
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 140mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):210mA
Current - Max:800mA
Current - Hold (Ih) (Max):140mA