PTCCL05H181DBE
Electro-Films (EFI) / Vishay
PTCCL05H181DBE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCCL05H181DBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTCCL05H181DBE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description PTC RESET FUSE 30V 180MA RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.157" T (5.00mm x 4.00mm)
Series:PTCCL
Resistance - 25°C (Typ):13 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:2381 660 51811
2381 660 51811-ND
BC3373
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 30V 180mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):270mA
Current - Max:1.7A
Current - Hold (Ih) (Max):180mA