PTCCL05H111FTE
Electro-Films (EFI) / Vishay
PTCCL05H111FTE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCCL05H111FTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTCCL05H111FTE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description PTC RESET FUSE 145V 110MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:145V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.197" T (5.00mm x 5.00mm)
Series:PTCCL
Resistance - 25°C (Typ):40 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:2322 660 51112
BC1348
PTCCL05H111FBC
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 145V 110mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):165mA
Current - Max:500mA
Current - Hold (Ih) (Max):110mA