PTA4553-2015CPA103
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTA4553-2015CPA103 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTA4553-2015CPA103
Manufacturer Bourns, Inc.
Description SLIDE POT 10KOHM 0.125W TOP 45MM
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Travel Range:45mm
Tolerance:±20%
Size / Dimension:Rectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.256" H (60.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Series:Pro Audio PTA
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tray
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fader Type:Standard
Detailed Description:10 kOhms 0.125W, 1/8W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type