PT65502L254
APEM Inc.
PT65502L254
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PT65502L254 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PT65502L254
Manufacturer APEM Inc.
Description SW ROTARY DIP BCD COMP 150MA 24V
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:24VDC
Termination Style:PC Pin
Series:PT65
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tray
Other Names:679-1938
PT65502L254-ND
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Number of Positions:10
Mechanical Life:10,000 Cycles
Length:0.393" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.394" (10.00mm)
Features:Sealed - Flux Protection
Electrical Life:-
Detailed Description:Dip Switch BCD Complement 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Knob Actuator 150mA 24VDC
Current Rating:150mA