PT65103L254
APEM Inc.
PT65103L254
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PT65103L254 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PT65103L254
Manufacturer APEM Inc.
Description SWITCH ROTARY DIP HEX 150MA 24V
(In US Dollars)
1 pcs50 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:24VDC
Termination Style:PC Pin
Series:PT65
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Other Names:679-1913
PT65103L254-ND
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Number of Positions:16
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:10,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Length:0.393" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.394" (10.00mm)
Features:Sealed - Flux Protection
Electrical Life:-
Detailed Description:Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 24VDC
Current Rating:150mA