PSR1609N08S3K
Mallory Sonalert Products
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSR1609N08S3K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PSR1609N08S3K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PSR1609N08S3K |
|---|---|
| Manufacturer | Mallory Sonalert Products |
| Description | SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 88DB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Type: | General Purpose |
|---|---|
| Termination: | - |
| Technology: | Magnetic |
| Size / Dimension: | 0.630" L x 0.354" W (16.00mm x 9.00mm) |
| Shape: | Rectangular |
| Series: | PSR |
| Ratings: | - |
| Power - Rated: | 700mW |
| Power - Max: | 1W |
| Port Location: | Top |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 458-1471 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Magnet: | Nd-Fe-B |
| Material - Cone: | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Impedance: | 8 Ohms |
| Height - Seated (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Frequency Range: | 550Hz ~ 7kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 550Hz |
| Efficiency - dBA: | 70.00 |
| Efficiency - Type: | Sound Pressure Level (SPL) |
| Efficiency - Testing: | 1W/1M |
| Detailed Description: | 8 Ohms General Purpose Speaker 700mW 550Hz ~ 7kHz Top Rectangular 88dB (max) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PSR1609N08S3K, use the request quote form to request PSR1609N08S3K pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PSR1609N08S3K.The price and lead time for PSR1609N08S3K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PSR1609N08S3K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

