PSR12D
Crouzet
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSR12D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PSR12D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PSR12D |
|---|---|
| Manufacturer | Crouzet |
| Description | CONTROL RELAY UNDER VOLT 12VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 12VDC |
|---|---|
| Type: | Voltage Sensing AC/DC |
| Trip Status: | Energized High |
| Trip Range: | 48 ~ 220V AC, 12 ~ 24V DC |
| Series: | SR |
| Output Type: | Relay |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Mounting Type: | Socketable |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Delay Time: | No Delay |
| Contact Rating @ Voltage: | 10A @ 250VAC |
| Circuit: | SPDT (1 Form C) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PSR12D, use the request quote form to request PSR12D pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PSR12D.The price and lead time for PSR12D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PSR12D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

