PSR072FS0550Z
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSR072FS0550Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PSR072FS0550Z
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE SQUARE 550A 1.3KVAC/1KVDC
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1kV
Voltage Rating - AC:1.3kV
Size / Dimension:2.953" L x 2.362" W x 2.598" H (75.00mm x 60.00mm x 66.00mm)
Series:POWR-SPEED® PSR
Response Time:Fast
Package / Case:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Bolt Mount
Melting I²t:65119
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Fuse Type:Square
Features:-
Current Rating:550A