PSR-28N08A-JQ
Mallory Sonalert Products
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSR-28N08A-JQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PSR-28N08A-JQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PSR-28N08A-JQ |
|---|---|
| Manufacturer | Mallory Sonalert Products |
| Description | SPEAKER 8OHM 250MW TOP PORT 89DB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.14 | $1.697 | $1.547 | $1.442 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $1.345 | $1.222 | $1.143 | $1.099 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | General Purpose |
|---|---|
| Termination: | Solder Pads |
| Technology: | Magnetic |
| Size / Dimension: | 1.102" Dia (28.00mm) |
| Shape: | Round |
| Series: | PSR |
| Ratings: | - |
| Power - Rated: | 250mW |
| Power - Max: | 500mW |
| Port Location: | Top |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 458-1127 PSR28N08AJQ |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Magnet: | Ferrite |
| Material - Cone: | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Impedance: | 8 Ohms |
| Height - Seated (Max): | 0.169" (4.30mm) |
| Frequency Range: | 700Hz ~ 8kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 700Hz |
| Efficiency - dBA: | 89.00 |
| Efficiency - Type: | Sound Pressure Level (SPL) |
| Efficiency - Testing: | 1W/1M |
| Detailed Description: | 8 Ohms General Purpose Speaker 250mW 700Hz ~ 8kHz Top Round 89dB |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PSR-28N08A-JQ, use the request quote form to request PSR-28N08A-JQ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PSR-28N08A-JQ.The price and lead time for PSR-28N08A-JQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PSR-28N08A-JQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

