PSR-20N08A-JQ
Mallory Sonalert Products
PSR-20N08A-JQ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSR-20N08A-JQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PSR-20N08A-JQ
Manufacturer Mallory Sonalert Products
Description SPEAKER 8OHM 250MW TOP PORT 80DB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 95 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Type:General Purpose
Termination:Solder Pads
Technology:Magnetic
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Shape:Round
Series:PSR
Ratings:-
Power - Rated:250mW
Power - Max:300mW
Port Location:Top
Packaging:Bulk
Other Names:458-1123
PSR20N08AJQ
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Magnet:Ferrite
Material - Cone:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Ingress Protection:-
Impedance:8 Ohms
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)
Frequency Range:900Hz ~ 5kHz
Frequency - Self Resonant:900Hz
Efficiency - dBA:80.00
Efficiency - Type:Sound Pressure Level (SPL)
Efficiency - Testing:1W/1M
Detailed Description:8 Ohms General Purpose Speaker 250mW 900Hz ~ 5kHz Top Round 80dB