PSMN165-200K,518
Nexperia
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSMN165-200K,518 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PSMN165-200K,518 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PSMN165-200K,518 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | MOSFET N-CH 200V 2.9A SOT96-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 1mA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Series: | TrenchMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 165 mOhm @ 2.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 3.5W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 934056597518 PSMN165-200K /T3 PSMN165-200K /T3-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1330pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 40nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 200V |
| Detailed Description: | N-Channel 200V 2.9A (Tc) 3.5W (Tc) Surface Mount 8-SO |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 2.9A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PSMN165-200K,518, use the request quote form to request PSMN165-200K,518 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PSMN165-200K,518.The price and lead time for PSMN165-200K,518 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PSMN165-200K,518.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

