PSMN014-60LS,115
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSMN014-60LS,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PSMN014-60LS,115
Manufacturer NXP Semiconductors / Freescale
Description MOSFET N-CH 60V QFN3333
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:8-DFN3333 (3.3x3.3)
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:14 mOhm @ 10A, 10V
Power Dissipation (Max):65W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-VDFN Exposed Pad
Other Names:568-5308-2
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1264pF @ 30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:19.6nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:N-Channel 60V 40A (Tc) 65W (Tc) Surface Mount 8-DFN3333 (3.3x3.3)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:40A (Tc)