PSM60-081A-103B2
Bourns, Inc.
PSM60-081A-103B2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSM60-081A-103B2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PSM60-081A-103B2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 60MM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 738 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Travel Range:60mm
Tolerance:±20%
Size / Dimension:Rectangular - 4.409" L x 0.512" W x 1.378" H (112.00mm x 13.00mm x 35.00mm)
Series:Pro Audio PSM
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Fader Type:Motor
Detailed Description:10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type