PSM01-082A-103B2
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSM01-082A-103B2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PSM01-082A-103B2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PSM01-082A-103B2 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 100MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $25.13 | $23.558 | $19.37 | $16.752 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $16.229 | $15.182 | $14.03 | |||
Specifications
Data sheet
| Travel Range: | 100mm |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Size / Dimension: | Rectangular - 5.984" L x 0.512" W x 1.378" H (152.00mm x 13.00mm x 35.00mm) |
| Series: | Pro Audio PSM |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Packaging: | Bulk |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fader Type: | Motor |
| Detailed Description: | 10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type |
| Adjustment Type: | Top |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PSM01-082A-103B2, use the request quote form to request PSM01-082A-103B2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PSM01-082A-103B2.The price and lead time for PSM01-082A-103B2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PSM01-082A-103B2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

