PSM01-081A-203B2
Bourns, Inc.
PSM01-081A-203B2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSM01-081A-203B2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PSM01-081A-203B2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description SLIDE POT 20K OHM 0.5W TOP 100MM
(In US Dollars)
140 pcs
Data sheet
Travel Range:100mm
Tolerance:±20%
Size / Dimension:Rectangular - 5.984" L x 0.512" W x 1.378" H (152.00mm x 13.00mm x 35.00mm)
Series:Pro Audio PSM
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fader Type:Motor
Detailed Description:20 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type