PSL01-1082A-103B1
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSL01-1082A-103B1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PSL01-1082A-103B1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PSL01-1082A-103B1 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 100MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 12 pcs | 36 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $40.07 | $35.62 | $29.386 | |||
| 60 pcs | 108 pcs | 252 pcs | |||
| $27.606 | $26.715 | $24.934 | |||
Specifications
Data sheet
| Travel Range: | 100mm |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Size / Dimension: | Rectangular - 6.181" L x 0.591" W x 1.008" H (157.00mm x 15.00mm x 25.60mm) |
| Series: | Pro Audio PSL |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fader Type: | Motor, Dual |
| Detailed Description: | 10 kOhms 0.5W, 1/2W Chassis Mount Slide Potentiometer Top Adjustment Type |
| Adjustment Type: | Top |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PSL01-1082A-103B1, use the request quote form to request PSL01-1082A-103B1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PSL01-1082A-103B1.The price and lead time for PSL01-1082A-103B1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PSL01-1082A-103B1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

