PSC22CB
CTS Electronic Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSC22CB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PSC22CB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PSC22CB |
|---|---|
| Manufacturer | CTS Electronic Components |
| Description | HEATSINK CLIP ON BLACK TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.91 | $1.858 | $1.808 | $1.707 | $1.607 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.507 | $1.456 | $1.306 | $1.281 | ||
Specifications
Data sheet
| Width: | 1.000" (25.40mm) |
|---|---|
| Type: | Board Level |
| Thermal Resistance @ Natural: | 41.70°C/W |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | - |
| Shape: | Rectangular, Fins |
| Series: | PSC2 |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Package Cooled: | TO-220 |
| Other Names: | 294-1115 PSC2-2CB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Finish: | Black Anodized |
| Material: | Aluminum |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Length: | 0.810" (20.57mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Off Base (Height of Fin): | 0.310" (7.87mm) |
| Diameter: | - |
| Detailed Description: | Heat Sink TO-220 Aluminum Board Level |
| Attachment Method: | Clip |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PSC22CB, use the request quote form to request PSC22CB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PSC22CB.The price and lead time for PSC22CB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PSC22CB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

