PSB50W-1200-42
ERP Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSB50W-1200-42 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PSB50W-1200-42 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PSB50W-1200-42 |
|---|---|
| Manufacturer | ERP Power |
| Description | LED DRIVER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $33.78 | $31.998 | $30.221 | $28.887 | ||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $27.554 | $26.665 | $24.443 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 28 ~ 42 V |
|---|---|
| Voltage - Input (Min): | 120VAC |
| Voltage - Input (Max): | 277VAC |
| Type: | Constant Current |
| Topology: | AC DC Converter |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Size / Dimension: | 3.88" L x 1.00" W x 0.75" H (98.5mm x 25.4mm x 19.1mm) |
| Series: | PSB50 |
| Ratings: | IP20 |
| Power (Watts): | 50W |
| Other Names: | 1800-1116 PSB50W-1200-42-ND |
| Operating Temperature: | - |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OCP, OTP, SCP |
| Efficiency: | 90% |
| Dimming: | Analog, ELV, Triac |
| Detailed Description: | 1.2A 28 ~ 42 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Current - Output (Max): | 1.2A |
| Approvals: | CB, CE, cULus |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PSB50W-1200-42, use the request quote form to request PSB50W-1200-42 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PSB50W-1200-42.The price and lead time for PSB50W-1200-42 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PSB50W-1200-42.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

