PS9905-Y-V-AX
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PS9905-Y-V-AX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PS9905-Y-V-AX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PS9905-Y-V-AX |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America |
| Description | OPTOISO 7.5KV GATE DRIVER 8LSDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $7.22 | $6.08 | $5.70 | |||
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | |||
| $5.225 | $4.94 | $4.75 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 15 V ~ 30 V |
|---|---|
| Voltage - Isolation: | 7500Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.56V |
| Technology: | Optical Coupling |
| Supplier Device Package: | 8-LSDIP |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | 50ns, 50ns |
| Pulse Width Distortion (Max): | 75ns |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 150ns, 150ns |
| Packaging: | Strip |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.543", 13.80mm Width) |
| Other Names: | 559-1706 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
| Number of Channels: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 2.5A Gate Driver Optical Coupling 7500Vrms 1 Channel 8-LSDIP |
| Current - Peak Output: | 2.5A |
| Current - Output High, Low: | 2A, 2A |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 25mA |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | 25kV/µs |
| Approvals: | CSA, SEMKO, UL, VDE |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PS9905-Y-V-AX, use the request quote form to request PS9905-Y-V-AX pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PS9905-Y-V-AX.The price and lead time for PS9905-Y-V-AX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PS9905-Y-V-AX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


